- W Boga - wierze. Natomiast nie bardzo wierzę w to, co ludzie mówią o Bogu.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

JOHN LOCKE-urodził się pod Londynem, bardzo dobrze wykształcony studiował na Oxfordzie. Krytykował koncepcje idei wrodzonych . Idei nieskończoności nie ma. Np. człowiek nie rodzi się z ideą nieskończoności . Dowiaduje się o niej dopiero w procesie edukacji doświadczeń. Przeciwnicy mówią że dziecko nie jest w pełni ukształtowanym człowiekiem.  Idea- potencja którą trzeba odkryć.  Locke uznał że musi znaleźć ważniejsze argumenty . Wiedza o ludach pierwotnych dociera do Europy . Są ludy które nie maja idei nieskończoności . Jeżeli istnieją całe cywilizacje , które nie mają idei nieskończoności to nie jest ona czymś wrodzonym, uniwersalnym.  Nie ma nic w naszym umyśle co zostałoby nam dane od początku.  TABULARAZA- umysł człowieka nowonarodzonego jest czystą tabliczką która jest zapisywana w miarę zdobywania doświadczenia . Skąd się bierze nasza wiedza? Z DOŚWIADCZENIA!!! . Locke stoi na stanowisku radykalnego empiryzmu . Doświadczenia to nie tylko doświadczenia zmysłowe (sensualizm) ale również doświadczenia wewnętrzne i zewnętrzne. Istotą doświadczenia jest to że nie mogę go dokładnie zidentyfikować  za pomocą zmysłu, którym go doświadczam np. czuję przykrość ale nie doświadczam jej przez ucho- usłyszałam coś nie miłego o mnie.

DOŚWIADCZENIE WEWNĘTRZNE-REFLEKSJA Locke stara się przedstawić proces poznawania i co jest przedmiotem naszej wiedzy. Człowiek odbiera jakieś wrażenia- nie budują one jednak wiedzy. Są jedynie jej początkiem. Wrażenia mówią nam  o własnościach rzeczy. Locke odróżnia

DWA RODZAJE WŁASNOSCI:  WŁASNOSC OBIEKTYWNE- to takie co do których możemy mieć większą pewność że tak faktycznie wyglądają np. kształt bo możemy to sprawdzić za pomocą zmysłu wzroku i dotyku.

WŁASNOŚCI SUBIEKTYWNE- to te które pochodzą tylko z jednego zmysłu np. barwa- mogę dostrzec tylko wzrokiem. Gdy mamy do dyspozycji tylko jeden zmysł  nie mamy pewności czy to czego doświadczamy jest prawdą np. kolor w zależności od oświetlenia . Własności subiektywne są zagrożone błędem poznawczym.

Nasz umysł nie mówi tylko o własnościach rzeczy ale analizuje i przetwarza dane zmysłowe a także wytwarza idee.  IDEE: PROSTE-barwa kształt IDEE ZŁOŻONE-zbudowane z idei prostych.  Locke ostrzega że jesteśmy skazani na pewnego rodzaju ryzyko, im bardziej dana idea jest złożona tym bardziej jest ryzykowna i oddalona od prawdziwego doświadczenia a Zbyt ogólna niejasna zafałszowuje rzeczywistość. Gdy nasz umysł pozostaje na poziomie poznawania tylko własności to w umyśle robi się śmietnik.

Substancja formułuje materię? Dla Locka jest to podejrzane ponieważ substancji nikt nie widzi. Ostrzega przed ogólnymi ideami wobec których musimy być ostrożni. Zmysły dostarczają nam pewnych danych z których dopiero za pomocą rozumu budujemy idee. Wielkim osiągnięciem Locka jest powiedzenie : PRZEDMIOTEM NASZEGO POZNANIA SĄ IDEE!!! My nie poznajemy świata , rzeczy, a jedynie idee które są reprezentacjami tych rzeczy. W mim umyśle nie ma domu drzewa a jest jedynie idea domu . Widząc dom przywołujemy idee domu. Idea jest jednak czymś innym niż rzeczywistość. 

CZYM JEST REPREZENTACJA? Np. reprezentacja polski w piłce nożnej to 11 ludzi. Podobnie z ideami . Nie da się ich poznać wszystkich a jedynie reprezentacje. DWA FUNDAMENTALNE STANOWISKA: 1 REPREZENTACJONIZM 2 PREZENTACJONIZM- stanowisko wg którego w procesie poznania postrzegane przedmioty stanowią bezpośrednie dane dla danego przedmiotu poznającego.

 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • slaveofficial.keep.pl
  • Szablon by Sliffka (© - W Boga - wierze. Natomiast nie bardzo wierzę w to, co ludzie mówią o Bogu.)