- W Boga - wierze. Natomiast nie bardzo wierzę w to, co ludzie mówią o Bogu.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]JAN NOWAK JEZIORAŃSKI
Nowak-Jeziorański Jan (1913-2005), właściwie Zdzisław Jeziorański, pseudonimy Janek, Jan Zych, dziennikarz, pisarz i działacz polityczny.
W czasie kampanii wrześniowej 1939 dostał się do niewoli, z której zbiegł. ).
Jan Nowak-Jeziorański był doktorem kilku uniwersytetów, w tym , , oraz .
TEZY STRATEGICZNE.
ü „Powszechnie przyjętym kryterium bezpieczeństwa jest własny potencjał obronny połączony z układami sojuszniczymi, zapewniającymi skuteczne odstraszanie potencjalnego napastnika. Ryzyko agresji musi być w percepcji przeciwnika na tyle wysokie, aby stała się ona nieopłacalna. O bezpieczeństwie państwa decyduje więc nie tyle rzeczywisty układ sił, ile subiektywna ocena przez napastnika wojskowych, gospodarczych i politycznych kosztów i szans interwencji zbrojnej.”
ü „Drugim elementem bezpieczeństwa jest pokój wewnętrzny, zapewniający obronę konstytucyjnego porządku prawnego przed próbami obalenia go siłą, a więc przed zamachem stanu, wybuchem konfliktu społecznego albo atakami terrorystycznymi. Utrzymanie wewnętrznej stabilności jest podstawowym zadaniem państwa. Zachowanie zaś ustroju demokratycznego jest warunkiem przynależności do rodziny narodów złączonych solidną obroną wspólnych wartości.”
— „Polska po raz pierwszy w swej tysiącletniej historii nie ma konfliktów terytorialnych z żadnym ze swych sąsiadów i utrzymuje ze wszystkimi dobre stosunki.[…] Rzeczpospolita stoi dziś wobec licznych zagrożeń wewnętrznych, choćby wobec bezrobocia. Nigdy natomiast nie była lepiej zabezpieczona przed zagrożeniem z zewnątrz. Przystąpienie do NATO wyprowadziło Polskę z geopolitycznego położenia kraju wtłoczonego między dwóch zaborczych olbrzymów — Niemcy i Rosją.”
ü „Zagrożenie może wypłynąć z fałszywego poczucia bezpieczeństwa prowadzącego do osłabienia obronności kraju w przekonaniu, że obecny układ nie ulegnie w przyszłości zmianie. Po przyjęciu Polski do Przymierza Atlantyckiego wysoko postawiona osobistość z kół sztabowych wyraziła pogląd, że Polska jako członek NATO będzie mogła liczyć na natychmiastowe wsparcie sojuszników. Nie ma, więc obawy, by polskie terytorium albo jego część znalazło się pod okupacją, bo NATO zapewnia obronę granicy. Łatwo odnaleźć w tych słowach powrót do doktryny Rydza — Śmigłego: nie od damy ani piędzi ziemi, bo nie pozwolą na to nasi sojusznicy. Założenie takie prowadzi w prostej linii do powtórzenia się tragedii 1939 roku.”
ü „Plany obrony muszą zawsze uwzględniać najgorszy scenariusz, a więc dopuszczać okoliczności, które mogą ograniczyć albo uniemożliwić uruchomienie Przymierza Atlantyckiego.” „Uzyskanie skutecznej pomocy wymaga od ofiary agresji działań opóźniających i kontynuowania walki po zajęciu terytorium. Jeśli te działania zawiodą, sojusznicy mogą uznać — podobnie jak się to stało w 1939 roku, że sprzymierzeniec już nie istnieje, a pomoc jest bezprzedmiotowa.”
ü „W erze broni nuklearnej pokój i bezpieczeństwo opierają się na równowadze lęku przed użyciem masowych środków zniszczenia, czyli na pewności wzajemnego zniszczenia.[…] Ten, kto pierwszy znajdzie się w posiadaniu środków zdolnych do zniszczenia w przestrzeni pocisków balistycznych, będzie mógł dyktować warunki pokoju.”
ü „Jeżeli obronna strategia dla Polski nie ma się opierać wyłącznie na sojuszach wojskowych, winna brać pod uwagę osiągnięcia słabszych krajów stawiających skuteczny, a nawet zwycięski opór wielokrotnie silniejszemu przeciwnikowi.[…] Pokazują one, że zajęcie terytorium nie jest równoznaczne z możliwościami utrzymania kontroli nad nim w ciągu dłuższego czasu.”
ü „Obrona terytorialna jest formą powszechnego udziału ludności cywilnej w obronie własnego rejonu. Pozwała na pełne wykorzystanie ducha walki, lokalnego patriotyzmu i gotowości do samoobrony potencjału ludzkiego.”
— „Bezpieczeństwo państwa nie będzie odpowiadało podstawowym kryteriom, jeżeli myśl strategiczna nie wyciągnie wniosków z doświadczeń zarówno dalekiej, jak i bliskiej przyszłości oraz przemian technicznych i realistycznej wizji przyszłego konfliktu zbrojnego.”
— „Stany Zjednoczone mogą się dziś obyć bez Europy w działaniach prowadzonych poza obszarem NATO, ale potrzebują NATO jako wiązadła politycznego, które zapewnia spokój i bazę działania na kontynencie europejskim. A mocarstwa europejskie nie mają ochoty pozbywać się amerykańskiego parasola obronnego i brać na swoje barki całego ciężaru obrony, który dziś w znacznej części spada na Amerykanów.”
ü „W interesie swojego bezpieczeństwa Polska musi dbać nie tylko o swoją pozycję w NATO, ale także o równoległe umacnianie bilateralnych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.”
— „Polska polityka zagraniczna, kierując się niczym innym, jak tylko własną racją stanu, powinna być proamerykańska, ale równocześnie niezależna.”
[ Pobierz całość w formacie PDF ]zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plslaveofficial.keep.pl