- W Boga - wierze. Natomiast nie bardzo wierzę w to, co ludzie mówią o Bogu.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Jan Kochanowski,miał kilka córek z czego dwie umarły Hania i Urszulka.
Urszulkę Jan Kochanowski umieszcza jako podmiot trenów polemizując w ten sposób z zasada pisania trenów na cześć wielkich osób.
Jan Kochanowski był księdzem,plebanem jednak bez święceń,gdyż dostał za zasługi parafię.
J.K. pisał również fraszki.
Mimo całej swojej religijnosci w trenach J,K, poddaje wątpliwości istnienie Boga.
W 1979 roku ukończył PWST w Krakowie.

Jan Kochanowski urodził się na ziemi radomskiej, w województwie sandomierskim. Pochodził z rodziny szlacheckiej, ale niestety średnio zamożnej. Jan miał liczne rodzeństwo, bo aż sześciu braci i pięć sióstr. Naukę rozpoczął w wieku 14 lat na wydziale sztuk wyzwolonych Akademii Krakowskiej. Kiedy miał 17 lat, zmarł mu ojciec. Nie musiał się jednak troszczyć o majątek, ponieważ ojciec pozostawił po sobie spory spadek. Tak więc Kochanowski jak wielu innych Polaków wyjechał do Włoch na uniwersytet w Padwie. Przebywał tam z przerwami prawie cztery lata i już wtedy był znany jako słynny poeta łaciński. Zwiedził Italię statkiem udał się do Marsylii, przemierzył konno Francję i Niemcy. Podobno z tej podróży przysłał pierwszy utwór po polsku

 

,,Czego chcesz od nas, Panie"

 

 

Po powrocie do kraju rozpoczął Kochanowski karierę na dworach biskupa Piotra Myszkowskiego dzięki, któremu dostał się do kancelarii królewskiej. Dwór Zygmunta Augusta skupiał wówczas renesansowych artystów i myślicieli. Po ślubie z Dorotą Podlodowską osiadł w Czarnolesie. Życie tam było najbardziej sielankowym okresem w jego życiu, wszystko układało mu się jak w bajce, wygodne, szczęśliwe. Niestety owa idylla szybko została przerwana nagłą śmiercią ukochanej córeczki poety -Urszulki. Niedługo zmarła następna córka poety - Hania. To spowodowało, ze Kochanowski zdecydowanie podupadł na zdrowiu, zaczęły go nawet nachodzić myśli o śmierci. Umarł na serce w wieku 54 lat. Na jego pogrzebie obecny był król Stefan Batory. wiersze pisał pod takim drzewem co u niego było lipa nie pamietam.
jeszcze miał duzo synów i córek
np.
ule która była bardzo zdolna chodz miała chyba 3lata i ona umarła on za nią b długo płakał i pisała o niej dużo wierszy.
jak kiedys zobaczył ze gosposia wiesza pranie to tam była sukienka jeszcze z plamą jakąś i to była tej uli.
Na jego dworze jest grób tej uli taka mała trumienka.
W jego miejscowaości jest jego pomnik.
wiecej nie pamietam bo nam polonistka mowiła na wycieczce to jak bylismy na tym jego dworze.

1.Jan Kochanowski był księdzem,plebanem jednak bez święceń,gdyż dostał za zasługi parafię.
2.Jan Kochanowski pisał fraszki.
3.Jan Kochanowski,miał kilka córek z czego dwie umarły Hania i Urszulka.





Ciekawostki

Przyczyny śmierci Kochanowskiego nie są dokładnie znane. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną śmierci poety był udar mózgu. Inne źródła podają, że poeta zmarł na zawał serca. Pochowany został w Zwoleniu, w pobliżu którego leży Czarnolas. Znajduje się tam nagrobek z jednym z dwóch zachowanych wizerunków poety.

wski - biografia


 


 

Jan Kochanowski - ur. 1530 w Sycynie koło Zwolenia, zm. 22 sierpnia 1584 w Lublinie, najsłynniejszy polski poeta renesansowy. Był prawdziwym człowiekiem renesansu - niezwykle wykształconym erudytą, co na tle ówczesnej szlachty czyniło go ewenementem. Wyznawał filozofię stoicką, epikurejską i neoplatońską. Wiele z jego dzieł na stałe weszło do kanonu obowiązkowych lektur (również szkolnych), np. "Odprawa posłów greckich" czy "Treny". Twórczość Kochanowskiego miała olbrzymi wpływ nie tylko na polską literaturę, ale także na język. Wiele cytatów z jego dzieł na stałe przeniknęło do słowników, a w epoce oświecenia odwoływano się do języka Kochanowskiego jako najczystszej formy języka polskiego.

Ciekawostki o Janie Kochanowskim

§         Pochodził z wykształconej rodziny, jego brat Mikołaj również był poetą, drugi (Andrzej) przełożył "Eneidę" Wergiliusza na język polski.

§         "Odprawa posłów greckich" była pierwszą książką drukowaną w Warszawie.

§         Kochanowski zmarł na atak serca w Lublinie. Udał się tam, aby oskarżyć zabójców swojego szwagra.

Czaszka Kochanowskiego nie spoczęła wraz z resztą szczątków - przebywała w Porycku, Puławach, Paryżu, obecnie znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie (choć pojawiają się wątpliwości co do jej autentyczności). Maltaństwo Jana Kochanowskiego

W 1985 roku prof. Magnuszewski opublikował artykuł ,,Przypasany do miecza rycerz". Rzecz dotyczy przynależności Jana Kochanowskiego do Zakonu Kawalerów Maltańskich. Świetnie udokumentowane, niestety do dzisiaj to tylko hipoteza. Profesor zmarł, a inni badacze podchodzą do tematu, powiedzmy, ostrożnie, żeby nie powiedzieć: nie wykazują zainteresowania. Maltaństwo Kochanowskiego jest o tyle istotne jeżeli zważymy, że swoją biografię renesansowy poeta traktował szczególnie, świadomie zacierał ślady. Ciekaw jestem waszych opinii, moje poszukiwania stanęły w miejscu, z tego co wiem, należałoby szukać odpowiedzi w aspis polskich kawalerów maltańskich oparty jest oczywiście o źródła watykańskie, Jana Kochanowskiego, jak juz wspomniałem tam nie ma, ale trzeba wiedzieć, że Kochanowski miał żonę, Kawalerem Maltańskim zaś były osoby bezżenne, obowiązywała ich zasada ,,castitatem" wzbraniająca wstępowania w związek małżeński. W tamtych latach można było ubiegać się u samego papieża o zwolnienie z ślubów zakonnych. Ale starać się o takie zwolnienie i tym samym o odejście z Zakonu Maltańskiego, tego mógł dokonać w przypadku polskich maltańczyków tylko Zygmunt August. Tutaj upatruję jakiejś informacji, a dokładnie listu Zygmunta Augusta w sprawie Kochanowskiego. A wy, szlachetnie urodzeni, co o tym myślicie?

Sob 16 Wrz, 2006 20:08

rchiwach Watykanu.

Był żonaty ponad wszelką wątpliwość (od 1575 r.), więc dyspensę musiał otrzymać - a skoro tak, to rzeczywiście, w Watykanie powinny być jakieś tego ślady. Tyle tylko, że zupełnie nie mam pojęcia, czy do odpowiednich dokumentów można tam dotrzeć, czy Watykan w ogóle udostępnia takie rzeczy zainteresowanym osobom?

Istnieje jedyne źródło, z którego dowiadujemy się, o interesującym nas tutaj temacie. To Epitafium z 1649 roku pióra Adriana Wieszczyckiego. strona tytułowa zawiera genealogię rodu Kochanowskich, tam czytamy m.in.

Jana Piotra, Mikołaja Kochanowskich, etc. WIELKICH KAWALERÓW MALTAńSKICH

Ten tekst został zbadany przez prof. Magnuszewskiego pod kątem rzetelności zawartych tam danych. Porównano drzewo genealogiczne z owej strony tytułowej z danymi zawartymi m.in. w herbarzu A. Bonieckiego, wszystkie dane zgadzają się, można traktować pod ty względem tekst Wieszczyckiego jako rzetelny przekaz źródłowy. problem polega na tym, że w przypadku Piotra inne źródła potwierdzają maltaństwo tegoż, o tyle w przypadku Jana i Mikołaja żaden znany do tej pory tekst tego świadectwa nie potwierdza. Odsyłam do:
450 rocznica urodzin Jana Kochanowskiego. Księga referatów Ogólnopolskiej sesji naukowej., pod red. W. Magnuszewskiego, Zielona góra 1985.
Gdyby dostęp do tego tekstu był utrudniony, to chętnie prześlę ksero.
Poza tekstem Wieszczyckiego istnieją dwa utwory Kochanowskiego, które mogłyby wskazywać ma Maltaństwo, z czego jeden tekst - wręcz bezpośrednio odwoływałby sie do tej maltańskiej biografii poety.

Na temat poznańskiej komandorii podzielę się pewnymi przemyśleniami w następnym poście, teraz już mnie czas ściga.
Dziekuję za zainteresowanie. Może z tego powodu, że jestem tym tematem żywo zainteresowany, myślę, ze wcześniej czy później uda się dotrzeć do materiałów, które potwierdzą maltaństwo Kochanowskiego. Bardzo dziękuję za chęć pomocy. Po samotnych poszukiwaniach trochę straciłem wiary, że to może się udać, ale może wspólnymi siłami się uda. Pozdrawiam

Jan Kochanowski (1530-1584)



Urodził się w Sycynie. Pochodził ze średnio zamożnej, wielodzietnej rodziny szlacheckiej. Znakomite wykształcenie i erudycję zdobył dzięki piętnastoletnim studiom - najpierw na wydziale sztuk Akademii Krakowskiej, później od r. 1551/1552 (dzięki wsparciu księcia pruskiego - Albrechta) w Królewcu oraz Padwie. Ta ostatnia była w tamtym okresie jednym z najbardziej tętniących życiem ośrodków myśli renesansowej. Poświęcano się tam studiom nad antykiem, głównie twórczości klasyków literatury antycznej. To w Padwie Kochanowski poznał grekę i szlifował łacinę. Oprócz wytężonych studiów przyszły autor fraszek brał także aktywny udział w życiu studenckim. Wiele podróżował - Niemcy, Włochy i Francję. To pozwoliło mu w pełni zapoznać się ze światopoglądem epoki, rozwinąć talent twórczy oraz zawrzeć wiele cennych znajomości. We Francji poznał np. wybitnego poetę tamtego okresu - Pierra Ronsarda (prawdopodobnie pod jego wpływem Kochanowski zdecydował się pisać w języku ojczystym, chociaż przez całe życie tworzył także po łacinie). Możliwość zdobycia tak starannej edukacji stworzyli Kochanowskiemu jego możni protektorzy - Filip Padniewski i Jan Firlej. Tak wykształconych poetów określano wówczas mianem poety doctusa (z łac. doctus - uczony, wykształcony). Po powrocie do kraju poeta zdecydował się rozpocząć służbę dworską, która pochłonęła 10 lat jego życia. Pobyt na Wawelu, najznakomitszym wówczas ośrodku kulturalnym i intelektualnym kraju, uzupełnił wiedzę artysty na temat spraw wagi państwowej. Kochanowski obracał się tam wśród ówczesnej elity kraju, spotykał wybitnych pisarzy-humanistów (np. Łukasza Górnickiego, Piotra Roizjusza), był świadkiem i uczestnikiem toczących się na dworze sporów i polemik ideowych. A był to okres, kiedy dyskutowano o sprawach bardzo istotnych - o koniecznych reformach w państwie polskim, o przyszłości ruchu reformacyjnego w Polsce, itp. Zachęcany przez swych możnych protektorów (m.in. przez biskupa krakowskiego - Piotra Myszkowskiego), rozważał nawet możliwość wstąpienia do stanu duchownego. Ostatecznie jednak zrezygnował z tej możliwości. Praca znakomitego dworzanina została doceniona i w końcu Kochanowski otrzymał tytuł sekretarza króla Zygmunta Augusta. W roku 1570 poeta porzucił dwór, na stałe osiadając w Czarnolesie, majątku odziedziczonym po rodzicach. Tam ożenił się z Dorotą Podlodowską. Z dala od tętniącego życiem miasta Kochanowski pragnie wcielić w życie filozofię stoików i epikurejczyków, których był początkowo gorącym zwolennikiem. Wieś miała z jednej strony pozwolić poecie na odnalezienie spokoju, na pełną realizację artystycznych zamierzeń, z drugiej zaś na stworzenie szczęśliwej rodziny, odnalezienie się w roli gospodarza, męża i ojca. Nie oznaczało to jednakże całkowitej izolacji od życia dworskiego - za panowania króla Stefana Batorego Kochanowski ponownie pojawił się w Krakowie. Spokojne chwile w Czarnolesie przerwała nagle śmierć dwóch córek - najpierw młodszej - Urszulki (które to wydarzenie opisze później w "Trenach") oraz starszej - Hanny. Kochanowski zmarł nagle na atak serca w 1584 roku w Lublinie, a śmierć autora "Trenów" głęboko poruszyła szerokie grono miłośników jego poezji. Został pochowany w Zwoleniu, gdzie znajduje się nagrobek z jednym z dwóch zachowanych wizerunków poety.

 

 

 

 

§          

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • slaveofficial.keep.pl
  • Szablon by Sliffka (© - W Boga - wierze. Natomiast nie bardzo wierzę w to, co ludzie mówią o Bogu.)