- W Boga - wierze. Natomiast nie bardzo wierzę w to, co ludzie mówią o Bogu.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]Wyższa Szkoła Gospodarki
PRACA ZALICZENIOWA Z PRZEDMIOTU
EKONOMIA TURYSTYKI I REKREACJI
JAKUB HRYNKO
TRANSPORT I LOGISTYKA
GRUPA A2
TRYB ZAOCZNY
PRACA NAPISANA
POD KIERUNKIEM
mgr J. Karol Słowiński
Bydgoszcz 2005
SPIS TREŚCI:
Wstęp............................................................................................................................3
ROZDZIAŁ 1.PRZEMYSŁ TURYSTYCZNY NA ŚWIECIE:
1.1 Znaczenie przemysłu turystycznego w skali globalnej...........................................4
1.2 Globalizacja w gospodarce i transporcie.................................................................4
1.3 Rola przedsiębiorstw ponadnarodowych (MNE)....................................................6
1.4 Szacunkowe wartości przychodów z turystyki oraz procent zatrudnionych.
w tym sektorze na świecie......................................................................................7
1.5 Kraje o znaczącej roli przemysłu turystycznego.....................................................7
1.5.1 Kraje przyjmujące najwięcej turystów..........................................................7
1.5.2 Kraje o największych wpływach z turystyki.................................................8
1.5.3 Kraje o największych wydatkach na turystykę ............................................ 8
1.6 Najwięksi światowi gracze – key players................................................................9
1.6.1. Przewoźnicy lotniczy ...................................................................................9
1.6.2. Tani przewoźnicy lotniczy............................................................................9
1.6.3. alianse lotnicze.............................................................................................10
1.6.4. Linie statków pasażerskich ..........................................................................11
1.6.5. Wynajem samochodów(Car rental) na świecie.............................................11
1.7. Trendy w światowym turyźmie i proces integracji..........................................11
1.7.1.Turyzm zrównoważony.................................................................................12
ROZDZIAŁ 2. TRASPORY W PRZEMYSLE TURYSTYCZNYM W POLSCE:
2.1. Znaczenie transportu w przemyśle turystycznym w Polsce ..............................13
2.1.1. Liczba osób zatrudnionych w tym sektorze usług.....................................13
2.2. Główni gracze w Polsce .....................................................................................13
2.2.1. Tanie linie lotnicze.....................................................................................13
2.2.2. Przewozy osobowe.....................................................................................14
2.2.3. Statki pasażerskie.......................................................................................15
2.2.4. Promy.........................................................................................................15
2.2.5. Wynajem samochodów (Car rental) w Polsce ..........................................17
2.3. PLL LOT.............................................................................................................17
ROZDZIAŁ 3. ZARYS KONCEPCJI NOWEGO PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
3.1. Zarys koncepcji nowego produktu turystycznego dla L.P.K i W w Myślęcinku..19
3.2 . Plan marketingowy dla proponowanego produktu................................................20
ZAKOŃCZENIE
SŁOWNICZEK POJĘĆ
BIBLIOGRAFIA
WSTĘP
Przemysł turystyczny ma ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie. Od początku XX wieku zainteresowanie tą dziedziną wzrosło ponieważ stał się on znaczącym elementem w międzynarodowym obrocie gospodarczym a w szczególności turystyka międzynarodowa.
W mojej pracy chciałbym przedstawić między innymi ekonomiczne znaczenie transportu w turystyce w skali globalnej oraz na poziomie naszej krajowej gospodarki.
Za pomocą danych statystycznych oraz szacunków chciałbym przedstawić udział turystyki w skali światowej i Polski, ich ogólny zarys pod względem dochodów i udziału osób pracujących w tej dziedzinie gospodarki. Podać przykłady kluczowych graczy w kategoriach przewoźnicy lotniczy, tani przewoźnicy, alianse lotnicze oraz podać trendy w światowym turyźmie.
ROZDZIAŁ 1.PRZEMYSŁ TURYSTYCZNY NA ŚWIECIE
1.1 Znaczenie przemysłu turystycznego w skali globalnej.
Od początku XX wieku turystyka stała się znaczącą dziedziną w sferze gospodarki.
Świadczą o tym miedzy innymi szacunki gdzie możemy zauważyć:
*praca dla około 8-9 % zatrudnionych na świecie
*10-11% światowy produkt krajowy brutto uzyskany z turystyki
Jest to doskonały przykład na rozwój tej gałęzi gospodarki i jej ogromnego znaczenia w dzisiejszych czasach. Wydatki turystów zwiększają się a co za tym idzie poprawia się poziom życia społeczeństw. Każde nowe miejsce pracy w przemyśle turystycznym wiąże duże prawdopodobieństwo włączenia do współpracy z nim kilku innych przedsiębiorstw a co za tym idzie tworzą się coraz to nowsze metody organizacji przedsiębiorstw, bogatszy rynek ofert i usług turystycznych.
1.2 Globalizacja w gospodarce i transporcie
Globalizacja gospodarki, czuli swobodny przepływ dóbr i usług, stała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat pojęciem, za pomoca którego próbuje sie przedstawić i wyjaśnić najwazniejsze problemy współczesnego świata. Powszechnie uważa sie, że jej korzenie sięgaja końca XIX wieku i związane są z postępem naukowo-technicznym, zwłaszcza w dziedzinie transportu i telekomunikacji. Rewolucja technologiczna , która dokonała się dzięki informatyce, dała niemal nieograniczone możliwości gromadzenia, przetwarzania i przesyłania danych. Wszystkie te czynniki zapewniają rozwój oraz integrację rynków finansowych (swobodny przepływ kapitałów), aktywizują wymianę handlową i zwiększają tempo wdrażania nowych technologii. Pojęcie globalizacji dotyczy gospodarki światowej, stosunków międzynarodowych oraz kultury.
Postęp w dziedzinie technik komunikowania się (radio, telewizja) a także transportu(lotnictwo) zainspirował kanadyjskiego socjologa Herberta Marshalla do sformułowania pojęcia "globalna wioska". W pracy Wojna i pokój w globalnej wiosce przedstawił wizję ziemi jako miejsca, w którym wzajemne komunikowanie się jest niczym nieskrępowane.
Globalizacja Gospodarki polega na wzroście międzynarodowej wymiany gospodarczej i umiędzynarodowienia produkcji, ale tez prowadzi do zwiększenia współzależności pomiędzy państwami. Powszechnie to pojęcie utożsamiane jest z działalnością Banku Światowego i blisko nim współpracującego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz innymi instytucjami międzynarodowego systemu finansowego, takimi jak komitet do spraw nadzoru bankowego w Bazylei czy Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych. Jednym z podstawowych celów banku światowego i MFW jest udzielanie pomocy finansowej krajom Trzeciego Świata. W 1996 roku obie instytucje przedstawiły inicjatywę, mającą na celu redukcję zadłużenia zagranicznego tych krajów. W 1993 roku Bank Światowy wsparł 1900 projektów suma około 16 miliardów dolarów. W ostatnich latach działalność banku i funduszu jest dość często krytykowana. Podkreśla się, że obie instytucje, udzielając pomocy finansowej państwom, wymuszają na ich rządach przeprowadzanie reform, których koszty obciążają społeczeństwa tych krajów. Przeciwnicy globalizacji podkreślają, że pomoc udzielana krajom trzeciego świata prowadzi do zderzenia cywilizacji. Poszczególnym narodom narzucane są ujednolicone, oparte na wzorach świata zachodniego, standardy we wszystkich niemal dziedzinach życia. W procesie globalizacji uczestniczą również organizacje wspomagające ONZ, takie jak Konferencja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) i Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw rozwoju przemysłowego(UNIDO). Ich działalność, podobnie jak MFW i Banku Światowego, dotyczy pomocy krajom trzeciego świata.
Globalizacja gospodarki to także działalność powstałej w 1995 roku Światowej Organizacji Handlu ( World Turism Organization). Jej głównym celem jest ożywienie międzynarodowej wymiany towarowej poprzez stopniowe obniżanie ceł i znoszenie innych barier rozwoju światowego handlu. Oczekuje się, iż intensywniejsza wymiana towarowa pozwoli na zwiększenie inwestycji, rozwiąże problem bezrobocia oraz polepszy sytuację ekonomiczną, szczególnie mieszkańców ubogiego południa. Znaczącą rolę w procesie integrowania gospodarki światowej odgrywają państwa zrzeszone w Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD) oraz najbogatsze kraje świata, czyli grupa siedmiu (Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Kanada, Włochy). Proces globalizacji to również aktywizacja rynków kapitałowych.
W połowie lat osiemdziesiątych dzienny obrót na rynkach walutowych wynosił około 200 milionów dolarów, w 1996 roku osiągnął kwotę 1,2 miliarda dolarów. Jednym z czynników zapewniających taki wzrost było podwojenie liczby państw, które podpisały artykuł VII statutu MFM, zobowiązujący do zapewnienia swobody przepływu kapitałów. W ostatnich latach największy wpływ na światowa gospodarkę ponadnarodowe korporacje. Obecnie działa około 60 tysięcy tego typu organizacji i ponad 500 tysięcy filii. Zatrudniają one przeszło 6 milionów pracowników. Wzrasta liczba fuzji, łączących największe korporacje oraz przejęć mniejszych organizacji gospodarczych przez większe. W 1990 roku przeciętna wartość tego typu transakcji wyniosła około 28 milionów dolarów, osiągając sumę 2 miliardów dolarów rocznie. Jednak powstanie gigantycznych korporacji ponadnarodowych stanowi poważne zagrożenie dla konkurencyjności gospodarki światowej.
Dla przykładu jedną z większych fuzji ostatnich lat było połączenie się w 1998 roku dwóch brytyjskich koncernów naftowych. British Petroleumi Amoco. Wartość utworzonej firmy przekracza 100 miliardów dolarów.
1.3 Rola przedsiębiorstw ponadnarodowych (MNE)
przykładem współpracy przedsiębiorstw są przedsiębiorstwa ponadnarodowe MNE (multinational enterprises). Działają one na terenie kilku krajów i uważane są za niezwykle silnych graczy na scenie gospodarki światowej za sprawa maksymalizacji
swoich zysków. Dzięki temu, że istnieją w kilku krajach z siedzibą główną w kraju macierzystym są podstawą konkurencyjności i zagrażają przedsiębiorstwom o charakterze krajowym. Przez to, że są to modele międzynarodowe nabywają wielu cennych doświadczeń na temat rynków obcych krajów a co za tym idzie mogą trafnie lokować swoje zakłady w krajach gdzie jest tania siła robocza oraz tanie środki produkcji, a marka pod, którą działają jest tą samą cenioną marką zapewniającą bogatą ofertę produktów i usług.
Szacuje się, że przedsiębiorstwa MNE wytwarzają około 1/3 produkcji rynkowej a ich największe siedziby znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Niemcach, Wielkiej Brytanii oraz Japonii.
1.4 Szacunkowe wartości przychodów z turystyki oraz procent zatrudnionych
w tym sektorze na świecie
Jak już wyżej wspomniałem turystka jest na dzień dzisiejszy jedną z najlepiej „przędących” gałęzi gospodarki światowej.
1.5 Kraje o znaczącej roli przemysłu turystycznego
1.5.1 Kraje przyjmujące najwięcej turystów(Tourist Destination)
W tej tabeli przedstawiam dane państw, które odnotowały najwięcej przyjazdów turystów na przełomie lat 1995 – 2004r.
Tab. nr 2. Kraje świata przyjmujące najwięcej turystów
Kraje przyjmujące najwięcej turystów w 2004r
ranking
lata
Zmiany %
średnia 1995-2004
Udział w rynku
zaludnienie2004
Przyjeżdżający a 100 z
2003
2004
2003/2002
2004/2003
...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plslaveofficial.keep.pl