- W Boga - wierze. Natomiast nie bardzo wierzę w to, co ludzie mówią o Bogu.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]1 | Strona
JAN VAN EYCK
Jeden z ważniejszych malarzy wczesnego renesansu, lub przełomu gotyku i renesansu w Niderlandach. Żył w latach (nieznana data urodzenia, ale jest to prawdopodobnie około 1390 i być może w Maastricht – 1441. Zmarł w Brugii. Służył na dworze księcia Burgundii Filipa Dobrego, załatwiał nawet dla niego niektóre trudne poselstwa, był zaufanym sługą.
Jego dorobek artystyczny jest spójny, dzieła charakteryzuje wysoki poziom artystyczny oraz niewielki stopień rozwoju, ale może dlatego, że on najwcześniejszych znanych datowanych prac żył już tylko 10 lat.
1. OŁTARZ GANDAWSKI, 1432, KATEDRA ŚWIETEGO BAWONA, GANDAWA
Ołtarz Gandawski zwany Ołtarzem Baranka Mistycznego datowany jest na rok 1432. Przypisywany jest dwóm braciom Hubertowi i Janowi van Eyck. Niestety atrybucja ta sparza wiele kłopotów, bo o Hubercie nic nie wiemy, a na obrazie opisany jest jako najwspanialszy artysta.
Jest to rozbudowany tryptyk składający się z 12 kwater o różnorodnej tematyce o różnorodnym ujęciu. Po całkowitym otwarciu osiąga szerokość około 5 m a wysokość 3,75m, natomiast po zamknięciu skrzydeł jego wymiary to 2,6*3,75 m. jedną z pierwszych cech, jakie zauważamy jest brak spójności pomiędzy poszczególnymi scenami. Przeanalizujmy zatem przedstawienia, jakie się na ołtarzu znajdują. Zaskakująca jest różnica skali postaci tak w otwartym, jak zamkniętym ołtarzu. Szerokim echem odbija się ty piętnastowieczny styl szat łamanych, które układają się ostro.
OŁTARZ OTWARTY:
A) Górny rząd od lewej:
o Adam, a nad nim Kain i Abel składają ofiarę Bogu
o aniołowie śpiewający
o
Maryja na tronie
o Jezus na tronie scena DEESIS
o Jan Chrzciciel na tronie
o Aniołowie grający
o Ewa a nad nią zabójstwo Abla przez Kaina
Chrystus = Bóg największy, drobiazgowe opracowanie klejnotów, koron. Brokatów nie zaburza struktury ciała postaci. Chrystus jest tu ukazany jako Król w potrójnej tiarze papieskiej a pod stopami ma ziemską koronę.
Widoczne zainteresowanie emocjami, wyrazami twarzy, charakterem. Adam i Ewa jakby nie przynależą do tego świata spokojnego i zadumanego. Są jakby nieobecni duchem.
B) Rząd dolny od lewej
v jeźdźcy Chrystusowi
v Scena adoracji Baranka. Ofiarny Baranek stoi na ołtarzu a z jego przebitego serca do kielicha spływa krew. Małe aniołki dookoła ołtarza podtrzymują narzędzia Meki pańskiej np. bicz, kolumnę, gwoździe itp. oraz okadzają ołtarz jak w trakcie obrzędów liturgicznych. Z przodu, na ukwieconym zboczu pagórka zbliża się do ołtarza i tryskającej FONTANNY ŻYCIA orszak postaci z dwu stron. Są tu prorocy, męczennicy i męczennice, dziewice, pielgrzymi, sędziowie, rycerze, pustelnicy. Całość otacza fantazyjny krajobraz z bujną roślinnością a w tle znajduje się panorama miasta, prawdopodobnie Gandawy.
Przedstawienie to odnosi nas do sfery niebiańskiego Jeruzalem i jest kształtowana ta wizja przez mnogość przedstawień. Fontanna wiekuistego zycia to symbol nowego stworzenia, wiecznego czasu, istniejącego poza czasem ziemskim. Ośmiobok to figura doskonała symbolicznie mówiąca także o radości obcowania z Bogiem w wieczności. Z kolumny na środku basenu tryska 10 strumieni wody symbol owoców Ducha Świętego, apostołów i pokoleń Izraela.
Wyżej na osi Baranek na ołtarzu, a nad nim Duch święty. Łącznie znów mamy nawiązanie do Apokalipsy Świętego Jana „a trzej, co świadczą
na ziemi: Duch, woda i krew, a ci trzej są jednością.
Tło wydarzeń stanowi roślinność z różnych stref klimatycznych i architektura „niebiańska”.
v
OŁTARZ ZAMKNIĘTY
A) Rząd górny od lewej:
§ prorok
§ sybilla
§ sybilla
§ prorok
Postaci z banderolami, na których wypisane są słowa.
B) Rząd środkowy od lewej:
· Archanioł Gabriel
· Wnętrze komnaty z oknem, za którym pejzaż
· Wnętrze komnaty z miską i ręcznikiem
· Maryja a nad Jej głową Gołębica = Duch Święty
Łącznie stanowi to scenę ZWIASTOWANIA. Osobliwy jest system oświetlenia tej sceny, Maryja i anioł oświetleni są z prawej strony, ani małe okienka ani arkadowe okno nie modyfikują oświetlenia. Światło z nich nie pada na pustą płaszczyznę podłogi, okna stanowią jakby tylko ozdobnik. Posadzka komnaty podkreśla umiejętność perspektywicznego ukazania wnętrza – cecha charakterystyczna sztuki XV wieku. Szafka w tle nawiązuje jeszcze kształtem do sztuki późnogotyckiej.
C) Rząd dolny od lewej:
lFundator – w postawie klęczącej ze złożonymi rękoma, Jodocus Vyde, bardzo realistyczne ujęciellJan Chrzciciel – technika en grisaille (jakby namalowany posąg), ubrany w skórę wielbłądzią i płaszcz, na ręku trzyma baranka (OTO BARANEK BOŻY – cytat z Ewangelii – tak nazwał Chrystusa). Patron Fundatorów. llJan Ewangelista– technika en grisaille (jakby namalowany posąg), w postawie stojącej, z atrybutami – kielich (bo stał pod krzyżem i do kielicha według legendy spłynęły krople krwi z przebitego serca Jezusa), z którego wyglądają węże. Patron fundatorów. llŻona fundatora - w postawie klęczącej ze złożonymi rękoma,l
Światło z prawej strony, postaci jakby w niszach zwieńczonych trójlistnie, postaci ukazane w różnej skali i różnym ujęciu.
2. MAŁŻEŃSTWO ARNOLFINICH, 1434, NATIONAL GALLERY LONDYN, 82*60 cm, olej na desce
Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawia dwie postaci we wnętrzu pokoju, stanowi malowane świadectwo ślubu, przedstawia włoskiego kupca Giovanii di Nicola Arnolfini z Lukki (choć badacze sprzeczają się czy to na pewno on jest bohaterem dzieła)i jego żonę sportretowanego – Giovanne Cenani- w najdonioślejszym momencie składania przysięgo małżeńskiej. Stoją oni we wnętrzu mieszkania oświetlanego światłem wpadającym przez okno z lewej strony. Kobieta wysoko unosi bogato fałdowaną suknię. Po prawej znajduje się łoże pod baldachimem, a na ścianie z tyłu charakterystyczne okrągłe i wypukłe lustro, w którym można dostrzec także świadków zaślubin (w tym samego artystę). W tym czasie małżeństwo było sakramentem, który nie wymagał obecności kapłana. Niektórzy badacze twierdzą, iż obraz nie miał uwiecznić ceremonii zaślubin. Gest Arnolfiniego tłumaczą jako pozdrowienie osób, które pojawiają się w progu drzwi i które zobaczyć można w odbiciu w lustrze. Owo wypukłe zwierciadło jest środkiem artystycznym, dzięki któremu przestrzeń obrazu została rozciągnięta. Lustro ukazuje nie tylko widok z innej perspektywy, ale także jest nośnikiem dodatkowych informacji — dzięki niemu dowiadujemy się o dwóch innych osobach uczestniczących w scenie. Taki chwyt był potem wielokrotnie naśladowany.
Obraz jest bardzo bogaty symbolicznie:
v Zapalona świeca – obecność Boga
v Piesek – wierność
v Łoże małżeńskie – płodność, na oparciu łoża figurka świętej Małgorzaty.
v Owoce leżące na stole i parapecie okna symbolizują czystość i niewinność, jaka istniała w przed
v Patynki (widoczne są na pierwszym planie, a także w tle, przy ławie) stanowią odniesienie do : (...) Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą ( 3, 4-5). Oznacza to, że zwykłe mieszkanie zostało uświęcone przez dokonujący się w jego wnętrzu .
v W tle pokoju widać dwie drewniane figurki świętej Katarzyny, patronki dziewic i , jednej z , mającej chronić od bólów porodowych (dama jest pomiędzy tymi figurkami – tj. przechodzi od dziewictwa do stanu matki).
v Różaniec z bursztynów – wstrzemięźliwość, czystość.
v Miotełka – czystość.
v Lustro – symbol czystości.
Na ścianie za postaciami lustro a nad nim podpis Autora. Jedną z cech obrazu jest drobiazgowość w ukazywaniu szczegółów i jego realizm.
3. PORTRET MĘŻCZYZNY W CZERWONYM TURBANIE,
4. MADONNA KANCLERZA ROLIN,1435, OLEJ NA DESCE, MUZEUM LUWR, PARYŻ
Obraz został ufundowany przez Mikołaja Rolin, kanclerza dworu księcia Burgundii . Pierwotnie znajdował się w kaplicy św. Sebastiana w katedrze w , ale w wyniku zniszczenia kościoła w został przeniesiony do w , gdzie przechowywany jest do dziś. Przypuszcza się, iż sygnatura i data powstania umieszczone były na zaginionej ramie. Obecnie orientacyjnie przyjmuje się rok 1435.
Obraz przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem i naprzeciwko niej klęczącego donatora - kanclerza , Nicolasa Rolin - ubranego w bogatą szatę. Dzieciątko trzyma w jednej ręce glob ziemski z krzyżem, drugą błogosławi wiernego. Anioł unosi nad głową Maryi złotą koronę. Scena rozgrywa sie w bogato zdobionym pomieszczeniu. Za potrójną arkadą widać ogród, a dalej rozciąga się widok na miasto i rzekę. Historycy sztuki dyskutowali czy jest to widok miasta , , czy , ale ostatecznie tego nie ustalono.
W obrazie ukryte są symbole, będące wyrazem żarliwych uczuć religijnych. Na kapitelach przedstawione zostały sceny z . Na zdjęciu obok widać scenę wygnania z raju, historię Kaina i Abla oraz pijaństwo Noego. i rosnące w nim lilie symbolizują czystość Marii. Trójdzielne okno natomiast odwołuje się do .
Do kompozycji tego dzieła nawiązał później w swoim obrazie .
5. MADONNA KANONIKA VAN DER PELE,
obraz niderlandzkiego malarza z roku. Obecnie znajduje się w w .
Dzieło przedstawia Maryję na tronie w otoczeniu św. Donacjana, patrona kościoła Sint Donaas w Brugii, dla którego zamówiono obraz (po lewej), i donatora, kanonika van der Paele, wraz ze św. Jerzym – jego patronem (z prawej). Scena rozgrywa się w kościoła (z tyłu widoczny jest ). Jest to jedna z pierwszych kompozycji typu .
Elementy dekorujące przedstawienie nie są przypadkowe. Należy dopatrywać się tu ukrytej symboliki. Mały posążek zdobiący tron, na którym siedzi przypomina o tym, że została ona nazwana drugą Ewą (pierwsza sprowadziła na świat grzech, druga – zbawienie). Tron zdobią ponadto przedstawienia: Kain zabijający Abla – prefiguracja męki Chrystusa, oraz Samson pokonujący lwa – symbol wyswobodzenia ludzkości z mocy piekielnych przez Jezusa.
Badacz David G. Carter odkrył w pancerzu św. Jerzego odbicie człowieka, prawdopodobnie autora obrazu
6. Święty Hieronim w pracowni
obraz tablicowy niderlandzkiego malarza .
Obraz został namalowany dla kardynała , biskupa Bolonii i miał być prezentem za jego udane negocjacje między i . Zgodnie z podpisanym w sojuszem, Filip, w zamian za liczne przywileje, uznał władzę Karola VII, króla Francji nad swoją prowincją. Sojusz był w rzeczywistości początkiem końca panowania Anglików na ziemi francuskiej.
był jednym z czterech i autorem łacińskiego przekładu – . Jego postać zawsze przedstawiana była według jednego z trzech głównych wzorców: jako ojciec kościoła, jako eremita lub jako uczony przy czym prawie zawsze jego osobie towarzyszy wizerunek lwa. Eyck wybrał ostatni motyw. Ukazał świętego w swojej pracowni podczas pracy. Nawiązaniem do jego dwóch pozostałych ról jest kardynalski strój. Według w wieku 29 lat Hieronim otrzymał święcenia kardynalskie. Na głowie ma czerwony kapelusz zwany galero, który od 1245 roku przysługiwał wyłącznie kardynałom i symbolizował ich urząd. Uczony okryty jest czerwonym płaszczem obitym futrem z gronostaja zwanym Copa magna. Płaszc...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plslaveofficial.keep.pl